Tırnak cerrahisi nedir?

Kalıtsal ya da edinsel tırnak hastalıkları ve şekil bozukluklarında eğer medikal tedaviden sonuç alınamıyorsa tırnağa yönelik cerrahi işleme başvurulur. Nadiren başvurulan bir cerrahi girişimi olan tırnak cerrahisi en fazla tırnak batması şikayetinde uygulanmaktadır. Genelde klinik şartlarında lokal anestezi ile yapılan tırnak cerrahisinden sonra hastanın bir kaç gün istirahat ihtiyacı olabilir.

Tırnak cerrahisi ne zaman yapılır?

Tırnak, tırnak yatağı ve kıvrımlarında oluşan şekil bozuklukları, tümöral oluşumlar ve bazen enfeksiyonların düzeltilmesinde tırnak cerrahisi uygulanabilir. Ayrıca tanısal amaçla aynı bölgelerden biyopsi alınabilir. Ancak tırnak, ağrı açısından çok hassas bir bölge olduğu için her zaman medikal tedavi öncelikli olarak düşünülür.

Tırnak cerrahisinin yan etkileri nelerdir?

Tırnak çok iyi kanlanan bir organ olduğu için çok çabuk iyileşir ve buraya uygulanan cerrahi işlem genelde yüz güldürücü olur. Ancak diyabet ve dolaşım bozukluğuna benzer hastalıklara sahip olanlarda yara iyileşmesi uzun sürebilir. Tırnak cerrahisinin en önemli sorunları ağrı ve istirahat gereksinimidir.

0 Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz...

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir