DERİ MANTARI NEDİR

Deri mantarı nedir?

Mantarlar, deri ve deri eklerini yani saçları ve tırnakları enfekte edebilen canlılardır. Birçok mantar çeşidi mevcut olmakla birlikte cildimizin hemen hemen her bölgesini enfekte edebilirler. Mantar enfeksiyonlarının bulguları ise genelde kaşıntı, kızarıklık, soyulma ve ciltte renk değişikliği şeklindedir.

Deri mantar enfeksiyonları nasıl bulaşır?

Mantar enfeksiyonlarının bulaşması kişiden kişiye direkt temas, ortak giysi kullanımı ya da havuz ve hamam gibi ortak alanlarının kullanımı ile söz konusu olmaktadır. Ayrıca evcil hayvanlardan da mantar bulaşması karşılaştığımız durumlardandır. Bu sebeple kişisel hijyene dikkat etmek ve ortak kullanılan eşya ve mekanları özenle seçmek son derece önemlidir.

Deri mantarı hastalıklarının tedavisi nasıl olmalıdır?

Mantar enfeksiyonları kendiliğinden geçmezler bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidirler. Deride ve eklerinde şüpheli herhangi bir görüntü ile karşılaşıldığında mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmak gerekir. Erken teşhis edildiğinde tek bir merhem ile iyileşebilen mantar enfeksiyonları ihmal edildiğinde daha geniş kapsamlı tedaviler gerektirmektedir.

0 Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz...

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir