Batık Tırnak Tedavisi

Batık tırnak nedir? Batık Tırnak rahatsızlığı nedir?

Batık tırnak rahatsızlığı, tırnağın büyüklüğü ve tırnak yatağı arasındaki dengesiz oran sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Batık tırnak rahatsızlığı, kalıtsal nedenlerden olabileceği gibi yanlış tırnak kesimi ve yanlış ayakkabı tercihi sonucu oluşmaktadır. Kızarıklık, şişme, irin ve şiddetli ağrı ile kendini göstermektedir.
Batık tırnak rahatsızlığı, sıklıkla ayak baş parmağında görülmektedir. Erken tedavi ile olumlu sonuç alınan bu durumda tedavi için geç kalındığında ise mikrobik enfeksiyonlar ve sonradan parmakta oluşan et parçaları sorunu büyütüp tedaviyi zorlaştırabilir.

Batık tırnak rahatsızlığı (Tırnak batması) neden olur?

Batık tırnak rahatsızlığı, semptomlarını hızlı bir şekilde gösteren bir rahatsızlıktır. Tırnak batması, kişinin gündelik yaşamında olumsuzluk yaratmasından kaynaklı kişileri hızlı ve pratik çözümlere yöneltmektedir. Batık tırnak rahatsızlığı sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

– Tırnakların çok kısa kesilmesi
– Tırnakta oluşan yaralanma ve travma
– Tırnakta doğuştan gelen bir bozukluk
– Yanlış ayakkabı seçimi

Tırnak yatağında beliren ağrı, kızarıklık ve şişme semptomları batık tırnak rahatsızlığının oluştuğunun göstergesidir. İlerleyen safhalarda meydana gelebilecek iltihaplanma ile birlikte akıntı da batık tırnak rahatsızlığının belirtilerinden biridir.

Batık tırnak tedavisi

İlk olarak batık tırnağa sebep olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Sonrasında ağızdan alınan ve topikal ilaçlarla hasta tedavi edilir. Ancak nadiren batan tırnağa yönelik ufak cerrahi operasyonlar da gerekebilir.