Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Genital Siğiller nedir? Tedavi Yöntemleri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle ilişki ile bazen de sperm, vajinal akıntı ve kan gibi etkenler ile yayılmaktadır. Sıklıkla bakteri, parazit, virüs vb. durumlar cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklara sebebiyet vermektedir .Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kasık biti gibi basit bir durumdan AIDS gibi ölümcül hastalıklara kadar giden geniş bir yelpaze gösterir. Hastalık cinsel yolla bulaştıktan birkaç hafta sonra, cinsel organda ya da vücutta yaralar, kızarıklıklar meydana gelebilir. Lenf bezleri şişebilir. Bazen de hiçbir bulgu vermeyip hasta durumu çeşitli testlerden tesadüfen öğrenebilir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda basit bir tedavi ile hastalığın önüne geçilirken bazı durumlarda ise hayati tehlike oluşabilir. Son yıllarda gittikçe artan bu hastalıklarla ilgili cinsel hayatta seçici olmak ve korunmak çok önemlidir.

Birçok türü olan cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardan bazılarını açıklamak gerekirse;
  • Genital Herpes (Uçuk)

    Genital Herpes, herpes simpleks virüsünün tetiklediği cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genital bölgede ortaya çıkan uçuk, öncelikle içi sıvı dolu kabarcıklar olarak kendini gösterirken sonrasında kabuklanmaktadır. Cinsel temas yoluyla bulaşan bu hastalığın teşhis ve tedavisinde mutlaka dermatolog hekime muayene olunmalıdır.

  • Genital Siğil

    HPV virüsünün vücuda girmesiyle başlayan genital bölgede ortaya çıkan genital siğiller birçok belirti vermektedir. Deride küçük, ten rengi ya da kahverengi, kabarık bir şekilde görülmektedir. Sonrasında et parçaları haline gelmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserini tetikleyen bu virüsün erken tanısı ve tedavisi oldukça önemlidir.

Hepatit B, bel soğukluğu (Gonore), frengi (Sifiliz), klamidya enfeksiyonu, mikoplazma enfeksiyonu, yumuşak çıban (Şankroid), donovanoz (Granüloma İnguinale), trikomonas vaginalis enfeksiyonu gibi birçok çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıklar da mevcuttur. Bu sebepten ötürü kişilerin özel hayatlarında seçici davranmaları ve cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerini kullanmaları oldukça önemlidir.

Tedavisi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazen belirti vermemektedir. Bu durum hastalığın teşhisini ve tedavisini geciktirmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde hastalığın çeşidine göre dermatologlar, üroloji uzmanları ve intaniye uzmanları müdahalede bulunmaktadır. Sıklıkla ilerleyen dönemlerde semptomları oluşan cinsel yolla bulaşan hastalıklar genelde kaşıntı, kızarıklık, akıntı ve yaralar gibi belirtiler vermektedir. Tüm bu belirtiler neticesinde hastanın hikayesi, muayenesi ve laboratuvar testleri sonucunda tedavi planlanıp uygulanmaktadır.