DERİ KANSERİ NEDİR?

Deri kanserleri esasında çok çeşitli olup en çok rastlanılan üç çeşidi mevcuttur. Bunların bir çeşidi melanom ve diğer iki grubu da nonmelanom olarak adlandırılır. Melanom olmayan yani nonmelanom olan iki tip genelde ölümcül değildir ve erken tedavi ile iyi sonuçlar alınabilir. Melanom tip deri kanseri ise ölümcül olabilirken erken teşhis ve tedavi hayat kurtarabilir.

Deri kanserlerinin etkenleri nelerdir? 

Genetik yatkınlık her hastalıkta olduğu gibi deri kanserlerinde de çok önem taşır ve ailesinde deri kanseri hikayesi olanların çok daha dikkatli olmaları gerekir. Güneş ışınları tüm cilt kanserlerinin oluşumunda büyük role sahiptir. Bu sebeple güneşten korunmak en önemli ve ilk şarttır. Burada genelde göz ardı edilen iki önemli konuya değinmek gerekirse;

1-Güneşten korunmak çocukluk çağından başlayarak alınması gereken bir tedbirdir. Çünkü güneş hasarı bir birikimdir. Genelde ilerleyen  yaşlarda görülen deri kanserlerinin temeli çocukluk çağında atılır.

2- Güneşten koruyucular bizi tamamen güneşin zararlarından korumaz. Bu sebeple bu koruyuculara güvenerek uzun süre güneşte kalmak doğru değildir. Hayat tarzımızı ve sosyal aktivitelerimizi özellikle güneşin sert olduğu saatlerde güneşten sakınarak planlamak büyük bir gerekliliktir.

Deri kanserlerinin tedavisi

Deri kanserlerinin en iyi tedavisi cerrahi ve histopatolojik incelemedir.  Ancak cerrahinin mümkün olmadığı zamanlar da kriyoterapi ve kemoterapik ajanlar da denenebilir.

0 Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz...

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir