Derinin Mantar Hastalıkları

Deri mantarı nedir? Cilt mantarı neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Deri mantar hastalıkları çok çeşitli olup her yaşta ve cildimizin her yerinde ayrıca derinin ekleri olan saç ve tırnakta da görülebilirler. Deri mantarı, deri ve eklerinin (saç ve tırnak) mantarlar tarafından enfekte olmasıdır. Mantar enfeksiyonlarında cilt cansız , mat ve soluk görünür ayrıca kepeklenme olur. Deri mantarları kimi zaman kaşıntı yaparken kimi zamanlarda kaşıntıya sebebiyet vermemektedir.
Toplumda yaygın olarak görülen deri mantarları, bulaşıcıdır. Bu sebeple hijyen oldukça önemlidir. Deri mantarı varlığında, kişisel bakım ürünlerinin paylaşımı kesinlikle doğru değildir.

Deri mantarı türleri nedir?

Vücutta sıklıkla nemli bölgelerde kendini gösteren deri mantarlarının, yerleştikleri bölgeye göre çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse;
– Kasık mantarı
– Ayak mantarı
– Saç mantarı
– Tırnak mantarı
– Vücut mantarı

Deri mantarı tedavisi

Toplum genelinde sıklıkla görülen deri mantarı enfeksiyonları genelde erken teşhiş ve tedavi ile iyileşme göstermektedir. Deri mantarının türüne göre muayene sonrası hazırlanan tedavi planı ile kişilerde deri mantarı rahatsızlığı tedavi edilmektedir. Ancak ihmal edilen ve yanlış tedavi uygulanmış vakalarda daha uzun ve kombine tedaviler gerekmektedir.