TIRNAK BATMASI NEDİR?

Tırnak Batması nedir?

Tırnak batması; tırnağın, kenarındaki kıvrıma doğru uzaması ve o bölgeyi tahriş etmesidir.Tüm tırnaklarda görülebildiği gibi en fazla ayak baş parmağı tırnağında karşılaşılır. Başlangıçta ağrı, kızarıklık ve şişme gözlemlenirken tedavi edilmezse iltihap toplanması ve deformasyon gelişebilir.

Tırnak Batmasının sebepleri nelerdir?

Genetik yatkınlık şüphesiz etkendir. Bununla birlikte tırnakların çok dipten kesilmesi, dar ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesi, kickbox ve bale gibi bazı spor dalları ve travma ilk akla gelen sebeplerdir. Gebelikte ayakların şişmesine bağlı olarak ayakkabılar dar geldiği için bu zamanlarda da tırnak batması ortaya çıkabilir.

Tırnak batmasının tedavisi nedir?

Her zaman olduğu gibi tırnak batmasında da önlem almak çok daha kolay ve doğrudur. Bu hususta; tırnakların ve özellikle tırnak köşelerinin çok dipten kesilmemesi çok önemlidir. Ayakkabı seçimi de dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Özellikle uzun yürüyüşler ve spor aktiviteleri için yumuşak, pençe kısmı dar olmayan, ayak numarasına uygun ayakkabılar seçilmelidir.
Tüm önlemlere rağmen eğer tırnak etrafında ağrı ve şişlik geliştiyse ilk olarak ayakları dinlendirmek, ayak hijyenine dikkat etmek ve topik antibiyotik kremler kullanmak faydalı olabilir.
Sonuç alınmaz ise hekimin önerdiği medikal tedavi ya da tırnak cerrahisi kaçınılmaz olmaktadır.

0 Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz...

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir