Akne Tedavisi

Akne ve Sivilce Tedavisi, Akne nedir? Nasıl tedavi edilir?

Akne ya da halk arasındaki söylemiyle sivilce, genellikle ergenlik döneminde hormonal değişiklikler ile ortaya çıkan bir deri rahatsızlığıdır. Ergenlik dönemlerinde başlayan akne, çoğu zaman ergenlik sonrası dönemlerde de devam etmektedir. Akne deride artış gösteren sebuma yani cilt yağına bağlı olarak cilt gözeneklerinin tıkanması ile başlar. Erken önlem alınmaz ise kızarıklık ve iltihaplanma durumu takip eder.
Vücutta birçok bölgede meydana gelen akneler, deri üzerindeki görünümlerine göre çeşitlerine ayrılmaktadır. Akne çeşitlerinden biri olan komedon; siyah ya da beyaz olarak görünen içi iltihapsız oluşumlardandır. Papül; deri üzerinde belirgin ve sert yapıya sahip sivilce türüdür. Püstül ve kist; tıkanan gözeneklerin deri üzerinde iyice belirginleşmesi ile içinde iltihap barındıran kapsüllere denilmektedir.
Akne veya sivilce; vücutta sıklıkla yüz, boyun, sırt, omuz gibi bölgelerde görülmektedir. Aknenin varlığını belirten semptomlar arasında kızarıklık, kaşıntı, ağrı ve hassasiyet görülmektedir. Kişiden kişiye göre değişen bu semptomlar muayene ile tespit edilerek akne tanısı konulmaktadır.

Akne tedavisi

Akne tedavisinde, muayene sürecinde aknenin tipi, vücuttaki yeri, sayısı, akne sonrası izlerin durumu vb. gibi çeşitli durumların tespit edilmesinin ardından doğru tedavi süreci başlamaktadır. Genellikle akne türlerini daha kötü hale getiren sebepler; yanlış tedaviler ve akne ile oynanmasdır. Uzman hekimler tarafından uygulanan topikal ve ağızdan alınan ilaçlar yardımı ile sivilce tedavisi ve sivilce izi tedavisi başarılı bir sonuca ulaşmaktadır. Sivilce tedavisi süreci sonrasında da düzenli cilt bakımının yapılması ve doğru ürün kullanımı hastalarımıza sivilcesiz sağlıklı bir cilde sahip olma olanağı tanımaktadır.